Bu bölümde
Ürün Kullanımı , Yanlış Kullanım , Tavsiyeler , Etkiler vb. her tür kullanım bilgisine ulaşabilirsiniz.

GENEL KULLANIM
SAÇ DÖKÜLMESİ HASTALIK MIDIR? SAÇ DÖKÜLMESİNİN NE KADARI NORMALDİR?

Sağlıklı insanların da saçları dökülür, ömrünü tamamlayan saçın dökülmesi normaldir. Kesin bir sayı verememekle birlikte uzmanlar günde yaklaşık 50 tele kadar dökülmeyi normal kabul etmektedirler. Esas olan dökülen saçların yerine yenisinin geliyor olmasıdır. Eğer kişide saç telleri ömürünü tamamlamadan daha büyüme fazındayken dökülüyorsa veya dökülen saçların yerine yenisi gelmiyorsa bu gibi durumlar hastalık olarak kabul edilir. Tıpta bu hastalığın türleri bile mevcuttur (alopesi türleri). Çeşitli sebeplerden kaynaklanabilen ve çeşitli tipleri olan bu hastalığın MİNOXİL adlı ilaçla tedavisi mümkündür.

MİNOXİL SADECE ERKEKLER İÇİN Mİ? BAYANLAR DA KULLANABİLİR Mİ?
Doktor başka türlü kullanım belirtmediği sürece MİNOXİL 2% (kırmızı ambalaj) kadınlar için, MİNOXİL Forte 5% (mavi ambalaj) erkekler tarafından kullanılmaktadır. Ancak dermatolog hekimler saç dökülmesi şiddetli/erkek tipi olan kadın hastalara MİNOXİL Forte %5 önerebildiği gibi, aksi de mümkündür.

MİNOXİL’İ DOKTORA DANIŞMADAN KULLANABİLİR MİYİM?
MİNOXİL, Sağlık Bakanlığı tarafından “reçetesiz ilaç” olarak ruhsatlandırılmış bir ilaçtır. İlacın ambalajında ve içerisindeki kullanım talimatında da belirtildiği gibi reçetesiz olarak kullanılabilecek bir ilaçtır. Herhangi bir metabolik hastalığı söz konusu olmayan kişilerin doktora danışmadan alıp kullanmasında bir sakınca yoktur. Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekebilir.

DAHA ÖNCE “XXX” ÜRÜNÜNÜ KULLANDIM SONUÇ ALAMADIM. MİNOXİL’İ DENESEM İŞE YARAR MI?
Bahsettiğiniz diğer ürünler kozmetik ürün olup ilaç değildirler. MİNOXİL ise saç büyütücü etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir ilaçtır. İlk olarak 1986 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde onaylanmış ve günümüzde Avrupa ülkeleri başta olmak üzere toplam 27 ülkede ilaç olarak kullanılmaktadır. Dermatologlar tarafından reçete edilebilen ilacımız KESİNLİKLE KOZMETİK ÜRÜN DEĞİLDİR.

MİNOXİL TEDAVİSİ GARANTİLİ Mİ? KESİN SONUÇ VERİR Mİ?
MİNOXİL saç büyütücü etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir ilaçtır. İlk olarak 1986 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde onaylanmış ve günümüzde Avrupa ülkeleri başta olmak üzere toplam 27 ülkede ilaç olarak kullanılmaktadır. Dermatologlar tarafından da reçete edilebilen MİNOXİL KESİNLİKLE KOZMETİK ÜRÜN DEĞİLDİR. Bu anlamda söz gelimi bir ağrı kesicinin tedaviye yönelik bir mekanizmaya sahip olduğu nasıl kabul görmüş ise, MİNOXİL'in de saç çıkartıcı etkisi aynı şekilde kabul görmüştür. Bir derdin devası olduğu ispatlanmamış bir ürünün Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç olarak ruhsatlandırılması mümkün değildir. Bununla birlikte her kişinin bünyesi farklılık göstereceğinden ilaçlar için garanti söz konusu değildir.

PİYASADA SAÇLA İLGİLİ ÇOK FAZLA ÜRÜN VAR. MİNOXİL’İN BUNLARDAN FARKI NEDİR?
MİNOKSİL piyasadaki saçla ilgili birçok üründen farklı olarak kesinlikle bir kozmetik ürün değil ilaçtır. İlaçların etkinlik mekanizması ispatlanmış olup, etkinliği ve güvenilirliği kozmetik ürünlerden çok daha yüksektir.

MİNOXİL’İ NE ŞEKİLDE KULLANMALIYIM?
MİNOXİL 2% sprey kadınlarda, MİNOXİL FORTE 5% sprey erkeklerde kullanılmaktadır. Saç dökülmesi olan bölgeye günde 2 kez (sabah-akşam) 5püskürtme (1 ml) uygulanır. Sprey başlığı saç dökülmesinin olduğu bölgede saç derisine yöneltilip bir kez püskürterek parmaklarla masaj yoluyla yayılmalıdır. Bu işlem 5 kez tekrarlanıp ardından eller iyice yıkanmalıdır. Bölgenin büyüklüğü ne olursa olsun uygulama 5 püskürtmeyi (1 ml) aşmamalıdır. Bir şişe 30 günlük kullanım dozu içerir. Saç ve saç derisi kuruyken uygulanır. Ürün her kullanımdan önce veya sonra yıkama gerektirmemektedir. İlacın arada yıkama yapmaksızın üst üste uygulanmasında bir sakınca yoktur. Kirli veya temiz saça uygulanabilir. Uygulamadan sonra saçlar yıkanacaksa ilacın emilimi için uygulamadan sonra en az 30-40 dakika beklenmeli, saçlar sonra yıkanmalıdır.

İLACI YENİ KULLANMAYA BAŞLADIM. ETKİSİNİ NE ZAMAN GÖRECEĞİM?
MİNOXİL ilk kullanımdan itibaren etki etmeye başlar, ancak saç büyümesi yavaş bir süreçtir. Sağlıklı insanlarda bile saçların uzaması aylar alır. İlacın etkisinin gözle görülür hale gelmesi  4-6 ay sürekli uygulamadan sonra, maksimum etki 12 ay sonunda görülür.

MİNOXİL SADECE PÜSKÜRTÜLDÜĞÜ NOKTADA MI ETKİ EDER? MİNOXİL’İN KULLANIM DOZU 5 PÜSKÜRTME STANDART MIDIR? DÖKÜLEN BÖLGE ÇOK GENİŞSE 5 PÜSKÜRTME YETERLİ MİDİR?
MİNOXİL'i öncelikle saçların döküldüğü bölgeye püskürtünüz. Masaj yoluyla uygulayarak, saçların inceldiği ve seyreldiği diğer yüzeylere doğru yayınız. Uyguladığınız masaj ilacın etkisinin püskürttüğünüz bölgeden daha geniş bir alana yayılmasını sağlayacaktır. Kafa derisindeki kılcal yardımıyla ilaç taşınacak, püskürtüldüğü noktadan daha geniş bir alanda etki etmesini sağlayacaktır. İlaç ister bozuk para büyüklüğünde bir bölgeye, ister tüm saç derisine uygulanacak olsun, doktor aksi bir kullanım belirtmediği sürece 5 püskürtme standarttır.

MİNOXİL’İN PÜSKÜRTME BAŞLIĞI NEDEN BU KADAR UZUN? NASIL KULLANILMALI?
Uzun püskürtme başlığı, ilacın saç arasında ve altında kalan saçlı deri bölgelerine kolaylıkla ve tam olarak uygulanmasını sağlar. MİNOXİL 'in uygulama bölgesi dışında diğer bölgelerle temas etmemesi çok önemlidir. Uzun sprey başlığı saç dökülmesi olan bölge dışındaki bölgelere temas etmesini önler.
Kısa sprey başlıkları ilacın göz, nefes yolu gibi istenmeyen bölgelere temas etmesine engel olamadığından dünya ülkelerinde terk edilmiş bir ambalaj şeklidir. MİNOXİL l’in uzun püskürtme başlığı ilacın yüz, göz, nefes yolu gibi istenmeyen bölgelere temasını ve bulaşmasını önlemektedir.
Bu gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırılması için uzun sprey başlığı kullanılmıştır.

BENDE BÖLGESEL BİR AÇIKLIK YOK. GENEL BİR SEYREKLİK ŞİKÂYETİYLE MİNOXİL’İ KULLANMAK İSTİYORUM. NASIL UYGULAMALIYIM?
Saç derinizi göz kararı beş bölgeye ayırın, bir bölgeye püskürtün, parmaklarınızla ilacı bölgede masaj yaparak yedirin. Daha sonra ikinci bölgeye püskürtün. Bu şekilde 5 bölgede sırasıyla püskürtme-masaj uygulayarak düzenli olara kullanın.

İLACI SABAH-AKŞAM UYGULAYAMIYORUM. GÜNDE BİR KEZ UYGULASAM YETMEZ Mİ?
MİNOXİL’in kullanım şekli içerisindeki bilgilendirme notunda da tarif edildiği gibi; saç dökülmesi olan bölgeye günde 2 kez (sabah-akşam) 5 püskürtme (1 ml) uygulanma gerektirir. Doktor, muayene sonucu farklı bir kullanım önermediği sürece, belirtilen şeklin dışındaki kullanımlar ilacın etkisini geç göstermesine veya hiç gösterememesine sebep olabilir. Verimli bir tedavi için lütfen ilacı belirtilen şekilde düzenli olarak kullanınız.

MİNOXİL’İ TAM SAATİNDE KULLANMAK NE KADAR ÖNEMLİ?
İlacın düzenli uygulanması konusunda mümkün olduğunca hassas davranmanız ilacın etkisini göstermesine yardımcı olacaktır. Ancak bir antibiyotik gibi saati saatine kullanılması gereken bir ilaç değildir. Önemli olan ilacın iki uygulama arasında yaklaşık 10-12 saat zaman farklı olacak şekilde günde 2 kez uygulanmasıdır. Kişinin yaşam düzenine göre örneğin öğlen-gece şeklinde de uygulamak mümkündür.

MİNOXİL’İ KULLANMAYI BIRAKINCA SAÇ DÖKÜLMESİ YENİDEN ORTAYA ÇIKAR MI?
İnsanlarda saç dökülmesi farklı sebeplerle meydana gelen ve çok çeşitli tipleri olan bir rahatsızlıktır. MİNOXİL saçkıran hastalığından, kemoterapiye bağlı saç dökülmelerine kadar her türlü saç dökülmesinde etkili olup, tedaviye yönelik olarak kullanılmaktadır. Ancak özellikle erkek hastaların şikayeti olan, olağan saç dökülmesi, ailesel-irsi bir özellik olup sürekli ilerleme eğilimindedir. MİNOXİL bu ilerlemeyi durdurucu etki gösterir. Eğer şikâyetiniz bu türden ise, ilaç kullanımı bırakıldıktan bir müddet sonra (bu süre kişiden kişiye değişir) saç dökülmesi yeniden ortaya çıkabilir. Dolayısıyla ilacın 1 yıl boyunca etkin kullanımının ardından koruyucu etkisinin devam etmesi için kullanım dozu azaltılarak veya belirli aralıklarla sürekli kullanılması önerilmektedir.

GEBE KADINLAR/EMZİREN ANNELER MİNOXİL KULLANABİLİR Mİ?
Gebe veya emziren annelerle deneysel çalışmalar yapmak mümkün olmadığından, diğer birçok ilaç gibi MİNOXİL’in gebe veya emziren kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri mevcut değildir. Olası yan etkilerinden dolayı hamilelikte veya emzirme döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır.

MİNOXİL SADECE SAÇ İÇİN MİDİR? SAKAL/KAŞ İÇİN KULLANILABİLİR Mİ?
MİNOXİL 2% Deri Spreyi ve MİNOKSİL FORTE 5% Deri Spreyi esasen saç tedavisi için üretilmiş ürünler olmakla birlikte kılkıran hastalığı gibi bazı durumlarda doktorlar tarafından kaş, bıyık, sakal vb. yüz bölgelerinde de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda uygulama tekniği ve dozu değişebileceğinden doktora danışmak gerekir.

MİNOXİL KULLANIRKEN SAÇIMI KAZITMALI MIYIM? BUNUN BİR FAYDASI OLUR MU?
Kesinlikle böyle bir zorunluluk söz konusu değildir. MİNOXİL’i uzun saçlı hastalar da rahatlıkla kullanabilirler. İlaç esasen saça değil, saç derisine uygulanan bir ilaç olduğundan kısa saç sadece uygulamada kolaylık sağlar, ilacın verimliliğini etkilemez.

SAÇ EKİMİ YAPTIRDIM, İŞLEMİN ARDINDAN DOKTOR MİNOXİL ÖNERDİ. NASIL KULLANMALIYIM?
MİNOXİL saç ekimi öncesinde ve sonrasında da işlemi uygulayan uzmanın uygun gördüğü şekilde tedavinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman saç ekimi sırasında verici bölgeden alınan saçlar ekim yapılan bölgeye taşınırken zayıflayabilmekte, zarar görebilmektedir. Saç ekiminden sonra kullanılan MİNOXİL bunu tedavi etmekte, taşınan saçların güçlenmesini sağlamaktadır. Kesin tedavi hastanın durumuna göre uzman tarafından belirlenmekle birlikte genellikle MİNOXİL 2%’nin operasyondan 1 ay önce kullanılmaya başlayıp, operasyon devresinde kısa bir müddet (2-3 hafta) ara verdikten sonra, 4-6 ay kullanıma devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

SAÇ DERİM ÇOK YAĞLI/KURU. MİNOXİL’İ BEN DE KULLANABİLİR MİYİM?
MİNOXİL herhangi bir cilt hastalığına sahip olmamak kaydıyla tüm cilt tiplerinde (kuru/yağlı/karma) kullanılabilir.

MİNOXİL’İ HER YAŞ GRUBUNDAN İNSAN KULLANABİLİR Mİ?
İlaç genelde 18-65 yaş arası hastalarca kullanılmakla birlikte, dermatolog hekimler bu aralığın dışındaki yaşta olan hastalara da MİNOXİL'i farklı dozlarda kullandırabilirler.

MİNOXİL’İ BİR YIL BOYUNCA KULLANDIM, BİR MİKTAR SONUÇ ALDIM. ANCAK, İLAÇ TÜM SAÇ DERİSİNİN SAÇLI HALE GELMESİNİ SAĞLAMADI. KULLANMAYA DEVAM ETMELİ MİYİM?
Saç büyümesi hızı/verimliliği kişiden kişiye değişmektedir, dolayısıyla bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Şu anda saç çıkmayan bölgenin sınırlarında zayıflamış saçların çıkışı gözlemlenmişse (yani saç kökleri tamamen ölmemiş,ilaç bu bölgede zayıf ve geç de olsa saç çıkarabilmişse) bu bölgelerde de düzenli kullanımla sonuç almanız mümkündür.

MİNOXİL’İ BİRKAÇ HAFTA ÖNCE KULLANMAYA BAŞLADIM. SAÇ DÖKÜLMEM ARTTI. NE YAPMALIYIM?
MİNOXİL 2% Deri Spreyi ve MİNOKSİL FORTE 5% Deri Spreyinin etkisini göstermesi sonucu büyümesi durmuş dinlenim durumundaki, dökülecek olan yaşlı saç lifleri alttan gelen yeni lifler tarafından itilirler. Bu normal bir süreç ve MİNOXİL’in etkisini göstermeye başladığının ifadesidir. Bu durum, kalıcı dişlerimizin çıkmadan önce süt dişlerimizin dökülmesine benzetilebilir. İlacın etkisini göstermesi sonucu saç büyümesinin uyarılmasıyla birlikte yeni çıkan saçların zayıf ve ömrünü tamamlamış saçları uzaklaştırması doğaldır. Dökülen saçlar ömrünü tamamlamış, zayıflamış ve herhangi bir mekanik etkiyle (rüzgar, su, tarama vs.) kolaylıkla dökülebilecek saç telleridir. MİNOXİL bu zayıflamış saçların yerine sağlıklı olanların çıkmasını sağlayacaktır. Bu dökülme genellikle ilk 2 ay içerisinde azalacaktır. Saç çıkması 4-6 ay sürekli uygulamadan sonra, maksimum etki 12 ay sonunda görülür.

MİNOXİL’İN YAN ETKİSİ VAR MI?
MİNOXİL ağızdan alınan bir ilaç olmadığından kana geçiş oranı oldukça azdır (%4’ün altında). Bu oranda kana geçen etken maddenin sağlıklı bir insanda herhangi bir sistemik etkiye yol açmamaktadır. Karşılaşılan en sık yan etki saç derisinde kuruluk, kızarıklık, kaşıntı gibi şikayetler olup geçicidir.

MİNOXİL’İN SAĞLIKLI SAÇLARI DÖKMEK GİBİ BİR YAN ETKİSİ OLABİLİR Mİ?
Nasıl ki bir ağrı kesicinin ağrıyı arttırmak gibi bir yan etkisi söz konusu değilse, MİNOXİL’in de sağlıklı saçları dökmek gibi bir yan etkisi söz konusu olamaz.

MİNOXİL SAÇ DERİMDE KAŞINTIYA YOL AÇTI. NE YAPMALIYIM?
MİNOXİL’in içinde etken madde olarak bulunan minoksidilin alerjik reaksiyona sebep olabildiğine dair bir veri bulunmamakla birlikte, kullanılan yan maddeler (alkol vb.) ciltte kızarıklık, kuruluk, kaşıntı vb. hafif alerjik reaksiyonlar oluşturabilmektedir. Kalıcı değildir. Ancak bu durumun ciddi boyutta olduğunu düşünüyorsanız bir dermatolog hekime başvurunuz. İlaca ara vermeniz uygun olabilir. Saç derisindeki hassas,yet doktorun uygun gördüğü bir tedaviyle ortadan kaldırıldıktan sonra saç dökülmesi tedavisi için MİNOXİL kullanmaya devam edebilirsiniz.

MİNOXİL VÜCUTTA İSTENMEYEN TÜYLENMEYE YOL AÇABİLİR Mİ?

MİNOXİL’i uygularken parmaklarınızla kafa derisine masaj yaptıktan sonra ellerinizi iyice yıkayınız. Eller yıkanmadığı takdirde ellerde kalan ilaç vücudun dokunulan diğer bölgelerine taşınacak, bu kısımlarda da kıl büyümesi tetiklenecektir. İlacın uygulanacağı bölgenin büyüklüğü ne olursa olsun uygulama 5  püskürtmeyi geçmemeli ve uygulama kuru saç derisine yapılmalıdır. İlaç ıslak saç derisine uygulandığında veya uygulama miktarı 5  püskürtmeyi geçtiğinde tepe bölgesinden süzülen ilaç vücutta gezindiği bölgelerde kıl çıkmasına sebep olabilir. Lütfen ilacı bu hususlara dikkat ederek kullanınız. Oluşan kıllanma geçici olup ilaç bırakıldıktan bir müddet sonra kendiliğinden geçecektir.

ŞAMPUAN VE SAÇ BAKIMI

MİNOXİL’İ KULLANDIKTAN SONRA SAÇIMI SABUN YA DA ŞAMPUANLA YIKAYABİLİR MİYİM? SADECE SUYLA MI YIKAMALIYIM?
MİNOXİL’in uygulanması sırasında saçın temiz ya da kirli olması önemli değildir. Önemli olan ilacın kuru saç derisine uygulanıp, ilacın etki etmesi için en az 30-40 dakika kadar bekletilmesidir. Her kullanımdan sonra saçın yıkanması zorunlu değildir. Saçınızı yıkarken güvendiğiniz bir saç şampuanını/sabunu veya DERMALUTE saç koruma şampuanını kullanabilirsiniz.

MİNOXİL’İN ŞAMPUANI VAR MI? MİNOXİL TEDAVİSİ SIRASINDA HANGİ ŞAMPUANI KULLANMALIYIM?
Piyasadaki tüm şampuanlar birer kozmetik ürün olup kesinlikle ilaç değildirler. Tedaviye yönelik olmadıkları ve saç çıkarıcı özellikleri bulunmadığı için ilaç kabul edilemezler. MİNOXİL ise dermatolog hekimler tarafından da reçete edilebilen bir ilaç olup KESİNLİKLE KOZMETİK ÜRÜN DEĞİLDİR. Kozmetik ürünlerin deneysel çalışmaları yeterli veriyi sağlamadığından güvendiğiniz bir markanın şampuanını kullanmanız oldukça önemlidir.
DERMALUTE saç koruma şampuanını tedavinizi destekleyici olarak kullanabilirsiniz.

MİNOXİL’LE BİRLİKTE “XXX”/BIOXCIN MARKA SAÇ ŞAMPUANINI KULLANMAMIN BİR SAKINCASI OLUR MU?
Bahsettiğiniz diğer ürünler kozmetik ürün olup ilaç değildirler. MİNOXİL ise saç büyütücü etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir ilaçtır. Dermatologlar tarafından reçete edilebilen MİNOXİL KESİNLİKLE KOZMETİK ÜRÜN DEĞİLDİR. Kozmetik ürünler için yeterli oranda deneysel çalışma yapılmadığından yan etkileri hakkında bir veri bulunmamaktadır. Dolayısıyla saç bakımınız için güvendiğiniz bir ürünü kullanmanız oldukça önemlidir.

SATIN ALMA

MİNOXİL’İ NEREDEN TEMİN EDEBİLİRİM? TELEFONLA/İNTERNETTEN SİPARİŞ VEREBİLİR MİYİM?
MİNOXİL ülkemizdeki yasalar gereğince sadece eczanelerde satılmaktadır. Tüm diğer ilaçlar gibi herhangi bir eczaneden temin etmeniz mümkündür.

MİNOXİL İNTERNETTE ÇOK DEĞİŞİK FİYATLARLA SATILIYOR. NEDEN? İNTERNETTEN SATILAN MİNOXİLLER GERÇEK Mİ?
MİNOXİL’in tüm Türkiye’de satış fiyatı aşağıda belirtildiği gibidir.
MİNOXİL 2% : 32,95 TL
MİNOXİL Forte 5% : 52,31 TL
MİNOXİL ülkemizdeki yasalar gereği sadece eczanelerde satılmaktadır. Benzer isimlerle (hatta aynı isimle) internetten, televizyondan ya da çeşitli marketlerden satışı yapılan tüm diğer ürünlerin çoğu sahte, en iyi ihtimalle de ilaç olmayan kozmetik ürünlerdir. MİNOXİL, dermatolog hekimler tarafından da reçete edilebilen bir ilaç olup, kesinlikle kozmetik ürün değildir. Nasıl ki ağrı kesici, antibiyotik vb. tüm diğer ilaçlar sadece eczanelerden satın alınıyorsa, MİNOXİL de yalnızca eczaneden tedarik edilebilir. Ürünün eczane dışında satışı kesinlikle yasaktır.

“XXX” İNTERNET SİTESİNDEN MİNOXİL SATIN ALMAK İSTİYORUM. ÜRETİCİ FİRMANIN BURAYA MİNOXİL TEDARİK EDİP ETMEDİĞİNİ BİLEBİLİR MİYİM?
MİNOXİL ülkemizdeki yasalar gereği sadece eczanelerde satılmaktadır. Nasıl ki herhangi bir mide ilacı, antibiyotik vb. tüm diğer ilaçlar yalnızca eczanede satılabiliyorsa, MİNOXİL in de yalnızca eczanelerde satışı yasaldır. Sağlık Bakanlığı'nın yönetmelikleri doğrultusunda ilaç aktarım kanalı sırasıyla üretici/ithalatçı firma - ecza deposu - eczaneler ve hastalar şeklindedir. Dolayısıyla üreticiden internete veya bir başka satıcıya aktarım söz konusu değildir. Ne yazık ki internet çok sayıda sahtecilikle karşılaşılabilen, yeterli derecede güven vermeyen ve bu sebeplerle de ilaç satışı için kesinlikle yasal olmayan bir kanaldır. MİNOXİL'i tüm diğer ilaçlar gibi güvenli ve yasal yollardan yani eczanelerden temin etmeniz gerekmektedir.

MİNOXİL’İN NEDEN GÜVENLİK BANDI/HOLOGRAMI YOK? ÜRÜNÜN SAHTE OLUP OLMADIĞI NEREDEN ANLAŞILIR?
Kozmetik ürünlerin ambalajlanması isteğe göre olmakla birlikte, ilaçların ambalajlanması Sağlık Bakanlığı'nın koyduğu yönetmeliklerle sınırlandırılmıştır. Eczaneden belirtilen fiyata satın aldığınız ve üzerinde karekodu bulunan bir ürünün sahte olması söz konusu olamaz. Bunun çok ciddi cezaları ve yaptırımları vardır. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın ilaç ambalaj yönetmeliğine göre ilaçlara güvenlik bandı vb. eklentiler özendirici kabul edildiğinden malesef ilaçlar bu şekilde ambalajlanamamaktadır.

PİYASADAKİ BİRÇOK SAÇ ÜRÜNÜN SATIŞINDA KAMPANYA/İNDİRİM UYGULANIYOR. NEDEN MİNOXİL SATIŞI İÇİN KAMPANYA/İNDİRİM YOK?
Tüm ilaçların satış fiyatı Sağlık Bakanlığı’nca belirlenmekte olup, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünün web sayfasında da yayınlanmaktadır. Maalesef bu fiyatın dışında bir satış yapılması, iskonto/promosyon vs. uygulanması yasaktır. Bu listede adını görmediğiniz diğer ürünler ilaç olmadığından satış fiyatlarında bahsettiğiniz uygulamaları yapmaları mümkündür.

ERKEK KUAFÖRÜYÜM. MÜŞTERİLERİME MİNOXİL ÖNERİYORUM. DÜKKANIMDA SATMAM MÜMKÜN MÜ?
MİNOXİL bir ilaç olup kesinlikle kozmetik ürün değildir; ve bir ilaç olduğu için ürün sadece eczanelerde satılabilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın yönetmelikleri gereğince ürünün eczane dışında satışı yasaktır.

MİNOXİL YURTDIŞINDA SATILIYOR MU? HANGİ İSİMLE SATILIYOR? YURTDIŞINA ÇIKACAĞIM, TEDAVİMİ NASIL DEVAM ETTİREBİLİRİM?
MİNOXİL sadece Türkiye'deki eczanelerde satılmaktadır. Malesef yurtdışında satışı yoktur ancak, MİNOXİL dünyanın 27 ülkesinde farklı isimlerle satılan saç çıkartıcı ürünlerle aynı formüle sahiptir. Yurtdışındayken de burada kullandığınız ürüne paralel olarak içerisinde 2% veya 5% oranında minoksidil hammaddesi içeren bir ürün kullanarak tedavinizi sürdürebilirsiniz.

MİNOXİL’İ DENEMEK İSTİYORUM. NEREDEN NUMUNE ÜRÜN TEMİN EDEBİLİRİM?
Malesef doktor tanıtım numuneleri sadece doktorlar için üretilmekte olup, doğrudan halka dağıtımı yasaktır. Doktor tanıtım numunesi ürünü uygun gördüğü hastaya verebilir.

MİNOXİL’İ REÇETEYE YAZDIRABİLİR MİYİM? SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARI TARAFINDAN ÖDENİR Mİ?
MİNOXİL dermatolog hekimler tarafından reçeteye yazılabilmesine rağmen maalesef SGK geri ödeme kapsamında değildir.

İLACIN İÇERİĞİ

MİNOXİL NEDİR? MİNOXİDİL NEDİR?
Minoksidil, MİNOXİL’in içerisinde bulunan etken maddenin adı, MİNOXİL ise ilacın ticari adıdır. Piyasada benzer isimlerle birçok başka ticari ürün bulunmakla birlikte bunlar arasında Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç olarak ruhsatlandırılmış tek ürün MİNOXİL’dir.

MİNOXİL %2 DERİ SPREYİ VE MİNOXİL FORTE %5 DERİ SPREYİ’NİN FARKI NEDİR?
Doktor başka türlü kullanım belirtmediği sürece MİNOXİL 2% (kırmızı ambalaj)kadınlar için, MİNOXİL Forte 5% (mavi ambalaj) erkekler tarafından kullanılmaktadır. Ancak dermatolog hekimler saç dökülmesi şiddetli/erkek tipi olan kadın hastalara MİNOXİL Forte %5 önerebildiği gibi, aksi de mümkündür. İki ürünün içerdiği etken madde (minoksidil) miktarları farklıdır. Bu ayrımın sebebi kadın/erkek metabolizmasındaki farklılıktan çok (ilacın kana geçişi çok az olduğundan sistemik etkileri göz ardı edilebilir) kadınlarda yüz bölgesinde tüylenmeyi arttırmaması içindir.

%15 MİNOXİDİL İÇEREN BİR MİNOXİL YOK MU?
MİNOXİL 'in üzerindeki 2% veya 5% ibaresi ilacın içerisindeki etken maddenin oranını belirtmektedir. Deneysel çalışmalar en etkili kullanımın bu dozajlarda görüldüğünü ortaya koymuştur. Etken maddenin kansantrasyonunun arttırılması ilacın verimliliğini arttırmayacağından böyle bir ürüne ihtiyaç yoktur.

MİNOXİL’İN İÇİNDE MİNOXİDİL’DEN BAŞKA NE VAR?
Piyasadaki hiçbir ilaç 100% hammaddeden oluşmaz. Gereken oranda hammadde veya hammaddeler hammadde ile etkileşime girmeyecek birtakım taşıyıcı veya çözdürücüler içerisinde hastaya aktarılır. MİNOXİL’in içerisinde de çözücü ve taşıyıcı olarak propilen glikol, alkol, sitrik asit ve su bulunmaktadır.

GEÇEN AY KULLANDIĞIM MİNOXİL’İN RENGİ ŞEFFAFTI. BU KULLANDIĞIM BİRAZ SARIMSI BİR RENGE SAHİP. ÜRÜNDE BİR PROBLEM OLABİLİR Mİ?
MİNOXİL ilk üretildiğinde daha şeffaf olmakla birlikte zaman içerisinde biraz daha sarımtırak bir hal almaktadır. Bu durum ilacın etkinliğini değiştirmez. Olağan rengi raf ömrü süresince şeffaf - hafif sarımsı niteliktedir. İçerisinde partiküller bulunabilir. Ürünü eczaneden temin ettiyseniz herhangi bir sorun yoktur.

MİNOXİL’İN İÇERİĞİ BİTKİSEL MİDİR?
MİNOXİL bitkisel bir ürün değil, laboratuar ürünü bir ilaçtır.

MİNOXİL YERLİ BİR ÜRÜN MÜ? TÜRKİYE’DE Mİ ÜRETİLİYOR?

Formülü Amerika patentli MİNOXİL’in hammadesi yurtdışından gelmekte, imalat İstanbul Hadımköy'de, Kimpa İlaç Sanayi'de yapılmaktadır. Üretim yeri bilgileri ilacın ambalajında da yer almaktadır.